piątek, 9 października 2015

Czasy Secondhand - czasy zwykłych ludzi.

Źródło: www.czarne.com.pl
Czasy Secondhand to jedna z najbardziej poruszających książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Kiedy w szkole uczą historii najnowszej, na którą notabene zwykle pozostaje niewiele czasu, pierestrojka jest zawsze przedstawiana jako światły przełom, kończący mroczne dzieje Związku Radzieckiego. Jednak za przełomowymi wydarzeniami zawsze kryją się losy pojedynczych ludzi, których relacje i refleksje przytacza Swietłana Aleksijewicz. Losy milionów obywateli potoczyły się tragicznie po gigantycznej zmianie ustrojowej, która powinna być zmianą na lepsze, wszak oddawała człowiekowi radzieckiemu wolność.
Prawda jest taka, że wielu z nich zostało skrzywdzonych i oszukanych, i wielu tak właśnie się czuło. Państwo, które budowali od osiemdziesięciu lat, okazało się być kolosem na glinianych nogach. Homo sovieticus musiał nauczyć się żyć na nowo w kraju rozgrabionym przez bandziorów w złotych łańcuchach i malinowych marynarkach. Ludzie nie mający żadnych skrupułów robili największy biznes, bo dla zwykłego człowieka, wychowanego w ZSRR handel i dbanie o własne interesy były powodem do wstydu. Idee, o które walczył, zastąpiła pogoń za pieniądzem, a w oczy zajrzały mu bieda i głód. Wyprzedawał majątek, rodzinne kryształy i książki, które niegdyś były mu tak drogie. Inny hodował kury na daczy, jeszcze inny zbierał na ulicach niedopałki i sprzedawał je w litrowych słoikach. 
Relacje tych ludzi, opowiadane w pierwszej osobie, przenoszą nas do ZSRR po 1991 roku, pozwalają poczuć jego atmosferę tak mocno, jak nigdy nie oddałyby jej nawet najbardziej obiektywne, "suche" fakty. Wielu naprawdę szczerze wierzyło w komunizm. Nie byli bezkrytyczni, widzieli, że ustrój kuleje, ale wierzyli, że dzięki ciężkiej pracy uda się go naprawić. Jednak zamiast sprawiedliwego ustroju, otrzymali Czasy Secondhand, czasy używane, banalne, odbierające Rosji jej wyjątkowość.


Wczoraj Swietłana Aleksijewicz za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach, została doceniona Nagrodą Nobla. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz