niedziela, 24 maja 2015

Cmentarz Upadłych Pomników

Zastanawialiście się kiedyś co się stało ze wszystkimi pomnikami Lenina, Stalina i Dzierżyńskiego po upadku ZSRR? Większość zapewne została zburzona, niektóre stoją do dziś, a część trafiła na Cmentarz Upadłych Pomników w Moskwie.
Ów Cmentarz, a właściwie Park Sztuki Muzeon, jest jedynym takim miejscem w całej Rosji. Niedaleko stacji metra Oktiabrskaja, na ponad dwudziestu hektarach stoi ponad 700 rzeźb, wykonanych z różnych materiałów - głównie granitu, brązu i drewna.







Pomniki działaczy Związku Radzieckiego były nieodłączną częścią sowieckiej kultury, były wręcz symbolami epoki, stojącymi chyba w każdym mieście. W 1991 roku zaczęto masowo usuwać pomniki. Te moskiewskie przewożono pod Centralny Dom Artysty na Krymskoj Nabierieżnoj, a stamtąd już niedaleko było do Parku Sztuki Muzeon, gdzie znalazły swój azyl.
Wiele z nich było cennymi dziełami sztuki socrealistycznej, autorstwa wybitnych rzeźbiarzy doby radzieckiej - Wiery Muchinej, Jewgenija Wuczeticza, Siergieja Merkurowa. Tych rzeźb nie można było tak po prostu zniszczyć.

Pomnik Dzierżynskiego dłuta Wuczeticza 
Maksim Gorki autorstwa Wiery Muchiny





Oficjalne otwarcie odbyło się 24 stycznia 1992 roku. Przez lata Muzeon przestał pełnić funkcję rezerwatu czasów radzieckich, stając się prawdziwym muzeum sztuki na wolnym powietrzu. Dziś stoją tam również bardziej współczesne rzeźby: do najciekawszych należą te poświęcone ofiarom totalitaryzmu i stalinowskich represji (co ciekawe, zaraz za pomnikiem Stalina z utrąconym nosem), 

Źródło: http://turbina.ru/guide

Źródło: http://www.muzeon.ru/


także podobizny i popiersia innych postaci, nie tylko ze świata polityki, ale i ze świata nauki (jak Albert Einstein i Niels Bohr), a nawet fikcyjnych bohaterów literackich (Don Kichote, Buratino - rosyjska wersja Pinokia). 

Albert Einstein i Niels Bohr palą fajki.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz