niedziela, 18 stycznia 2015

O Czeburaszce.


Film animowany o Czeburaszce, który w Polsce nosił imię Kiwaczek, był koszmarem z dzieciństwa mojej mamy. Wielkie oczy, smutny głosik i totalny brak charakteru czyniły z niego bezradne stworzonko, którego młodemu widzowi było po prostu żal.

Źródło: Wikipedia

Podobnie jak w przypadku Kubusia Puchatka, film powstał na podstawie książki Eduarda Uspienskiego, a pierwowzór głównego bohatera był zabawką, którą jako dziecko bawił się autor, podobnie jak Kubuś i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu  były zabawkami syna A.A. Milne`a.

Czeburaszka przybył do Związku Radzieckiego w skrzynce z pomarańczami. Znalazł go handlarz tropikalnymi owocami, który otworzył skrzynkę ze śpiącym stworkiem. On też nadał mu imię, po tym, jak siedzący na skrzyni, zaspany jeszcze Czeburaszka nie mógł utrzymać pionu - rosyjski czasownik cheburakhnut`sa znaczy tyle co "przewracać się, upadać".
Najlepszym przyjacielem Czeburaszki jest krokodyl Giena, który pomaga mu odnaleźć się w sowieckiej rzeczywistości. Na drodze zaś staje im dość ciekawy personaż - elegancko ubrana, ale złośliwa staruszka Szapoklak i jej szczur.

Warto wspomnieć, że piosenka z filmu o Czeburaszce, stała się rosyjskim "Sto lat" czy "Happy birthday". Zanim krokodyl Giena nie zaśpiewał pod akompaniamentem harmonii Pust` begut neuklyuzhe, Rosjanie nie bardzo mieli co śpiewać zdmuchującemu świeczki solenizantowi.




Czeburaszka jest oprócz matrioszek czy samowara jednym z symboli Rosji. Gadające pluszowe maskotki, w ubrankach lub bez, można kupić niemal na każdym stoisku z pamiątkami i w sklepach przy stacjach metra. Była również maskotką rosyjskiej reprezentacji na kilku kolejnych Igrzyskach Olimpijskich, począwszy od Letnich Igrzysk w Atenach w 2004 r. Na zimowej Olimpiadzie w Turynie (2006 r.) stworzonko miało kolor biały, natomiast dwa lata później w Pekinie jego futerko było czerwone.
Źródło: mat. własne

Źródło: Wikipedia
Jako rosyjska ikona popkultury, wizerunek Czeburaszki często jest wykorzystywany, można go spotkać m.in. na koszulkach nawiązujących do najpopularniejszego zdjęcia Che Guevary, a ukraiński zespół TNMK nagrał hip-hopową piosenkę pt. "Boję się Czeburaszki" (Я боюся Чебурашку).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz